Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Nemít prachy, vadí

27. 03. 2020 1:01:05
Neuvěřitelný. Jel jsem dneska na letiště! Skoro jsem od nástupu Koronaviru zapomněl, jak to tam vypadá. Byli to dva mladý Ukrajinci. Jeden z nich mluvil obstojně anglicky, tak se ptám, jestli jsou si jistý tím letištěm? Prý jo.

Letí do Kyjeva, jinak to nejde, hranice jsou zavřený, busem nemůžou.
Tak ok. Jedeme na letiště.
Jsem šťastnej! Taková zakázka! Dnes ještě hlady neumřu!
Ptám se, proč odjížděj, je to tím, že přišli o práci?
Přikyvujou.
Kde jste pracovali?
Alza.
Takže už i mimozemšťan Alzák propouští, kdyby tak chtěl někdo propustit jeho, když uslyším v éteru jeho hlas, mám chuť stočit volant do nejbližší pouliční lampy.
A těšíte se domů?
Podívaj se na sebe. Smutně.
Možná budeme muset do války.
Člověk by málem kvůli tomu šílenství tady zapomněl na šílenství jinde.
Tak říkám, že to je blbý.
Je to špatný, ale prý se tomu možná vyhnou. Vydělali peníze, když někomu dají dost peněz, zůstanou doma. Umírat se jim nechce.
Komu by se chtělo.
Byli to mladý, slušný kluci, který tu poctivě makali, aby mohli přivézt něco domů. Mnohdy živí svoje mámy, sestry, rodiny. Respekt kluci, podmázněte toho správnýho!

No ale to nebylo všechno! Dneska při mně stál taxikářskej pánbůh.
Vždycky tam chvíli na parkovišti postojím, opřu se o auto a usmívám se na lidi kolem, jestli se někdo nechytne. A chytil. Netrvalo to ani pět minut. Čech, co se vracel z Vietnamu vládním speciálem. Respektive letadlem pronajatým naší vládou pro Čechy vracející se z týhle oblasti domů. Nešlo to prý jinak. Všechny aerolinky je vypekly, měl zaplacený Flying Emirates a ti stornovali všechny lety. Tak vláda zaplatila letadlo, aby ty Čechy a Moraváky a Slezany dostali zpět. Zmiňuju schválně Moraváky, protože to vlastně nebyl Čech, ale Moravák jak poleno. Od Kyjova. Chlap asi padesát, ale žádný kufírky na kolečkách, 90 litrovej otrhanej bágl, outdoor hadry, spíš dobrodruh. A jak se ukázalo, tak taky pohodář. Bavili jsme se o Vietnamu, jak si objednali kuřecí nohu, mysleli si, že dostanou kuřecí stehno a dostali kuřecí pařát. Normálně osmaženej, kuřecí pařát. Místní pochoutka. Uff...
Pak jsme se bavili, jak to mají teď tam. Prý jsou trochu rozmrzelí. Byli už na nule s Koronavirem a pak to tam zatáhli zpátky Evropani. Jo a taky jedna Vietnamka, co byla lyžovat v Itálii. Nekecám. Přesně tak to říkal. Takže Češi v tom nejsou sami!
No, ale byla to vážně pak docela legrace, normálně pak před námi Evropany couvali. Přičemž běžně je to úplně obráceně, protože Evropan znamená prachy a kdo by nechtěl prachy, že?
A jak to tam mají s opatřeními proti?
Všechno funguje normálně, jenom nosí roušky a respirátory a rukavice. Nikdo nic nezavřel, všechno funguje. Oni jsou zvyklí, pořád tam něco mají, jsou vlastně dost v klidu.
Pak se ještě vyptával on mě, jaký jsou tu teď opatření, tak jsem mu to všechno vyložil, co smí a co nesmí (roušku měl samozřejmě), vyložil do na druhý straně Prahy, inkasoval cash a připadal si, jako kdybych vyhrál v loterii.
Měl jsem chuť jet na benzínku, koupit Bohemia sekt, prásknout špunt a skákat kolem vozu a lít to kapotu. Ale pak jsem si to rozmyslel a koupil si raději naftu.
Někdo tam nahoře mě měl dneska moc rád.
Tak snad mu to ještě pár týdnů vydrží.
Ať to vydrží i vám.
Není nutno... však to znáte, dneska to všichni zpívali.
Abych ale pravdu řekl, tak verš Nemít prachy – Nevadí, mohl napsat jenom někdo, kdo už hodně dlouho má hodně dlouhý prachy.
No nic, Zdeňku Svěráku. Promíjím ti to za Kulový blesk a za Samotu u lesa. Krásnej život. Bude se mi po něm stýskat. Až budu mrtvej...

Autor: Jiří Němčík | pátek 27.3.2020 1:01 | karma článku: 43.68 | přečteno: 7023x

Další články blogera

Jiří Němčík

Nejlepší národ viděný z taxíku

Asi si říkáte, co za lidi může v týhle době jezdit taxíkem, když by všichni měli sedět doma na zadku, šít roušky a postovat na fejsbuk fotky svých kulinářských kreací?

21.3.2020 v 1:05 | Karma článku: 25.18 | Přečteno: 702 | Diskuse

Jiří Němčík

Předávat pochodeň

Čekám na klienta a mám ještě pět minut času, tak dlabu oběd z plastový misky. Starý pán o dvou holích se přiloudá k vozu o něco dříve, než bylo plánováno.

10.3.2020 v 0:37 | Karma článku: 24.75 | Přečteno: 658 | Diskuse

Jiří Němčík

Střípky o koronaviru z taxíku

Šmrncovní paní kolem padesátky v kostýmku vzadu chvíli mlčí a pak se zeptá. A vy se nebojíte koronaviru? Vozíte přece tolik lidí? Odpovídám s úsměvem. Nám mladým přece nic nehrozí Začne se smát. Vy lišáku, vy víte jak na to!

5.3.2020 v 23:16 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Oldřich Šrámek

Proč otestovat všechny

V neděli jsem napsal blog „Otestovat všechny!?“ a reakce čtenářů byly vesměs záporné, především v tom, jak by to bylo drahé, prý po testu propukne nemoc až 5. den, je to prý v rozporu se selským rozumem, testování prý není žádným

2.4.2020 v 18:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Nadežda Serafínová

S ako Strach

„Strach klame a ty mu veríš.“ ( Friedrich Nietzsche ). Strach je primitívna ľudská emócia, ktorá nás upozorňuje na prítomne nebezpečenstvo.

2.4.2020 v 17:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Jindřich Husička

Hlavu vzhůru

Občas zaslechnu přirovnání současného stavu s válkou. Ne, ne, ne! Tohle se s válkou vůbec nedá srovnat, proboha

2.4.2020 v 16:53 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 110 | Diskuse

Pavel Rampas

... další ! Je "radost" sledovat vymývání mozků online

Další ukázka, docela čerstvá... Mezi tím jsem s několika lidmi řešil, že už umírají zdravotníci a je to hrůza. To už vám z té emoční paměti nikdo nevymaže, až zjistíte, že je všechno jinak...

2.4.2020 v 14:27 | Karma článku: 30.59 | Přečteno: 1087 |

Tomáš Břicháček

Jak překonat pandemii

Buďme každý na svém místě, chovejme se odpovědně a ohleduplně, nereptejme, pomáhejme si, povzbuzujme se, snažme se spojovat, a ne rozdělovat, vytěžme z celé situace co nejvíce pozitivního.

2.4.2020 v 13:15 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 265 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 31.47 Průměrná čtenost 1386

Napsal jsem zatím dvě knihy. Novela Smrthaus je o umírání a andělech ve starobinci, kniha povídek a krátkých příběhů - Přiznání taxikářů je o lidech, které vozím, které jsem potkal a kteří mně dávají naději. Někdy je to humorný, někdy dojemný, ale vždycky je to lidský. Mám rád lidi, mám rád různý pohledy a rád o tom píšu na FB stránku Přiznání taxikářů. Děje se toho na světě strašně moc, byla by škoda se o to nepodělit.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...